Powstanie elektrownia z małych modułowych reaktorów

W USA powstanie pierwsza elektrownia atomowa złożona z modułowych reaktorów. Będzie bezpieczniejsza i tańsza niż zbudowana z wielkich reaktorów – poinformował magazyn Technology Review. Naukowcy i inżynierowie pracujący dla firmy Babcock & Wilcox skonstruowali nową rodzinę małych modułowych reaktorów mPower pracujących na lądzie, przeznaczonych dla energetyki. Firma jest znanym producentem napędów jądrowych dla statków, okrętów oraz okrętów podwodnych i jej badacze, projektując nowe reaktory, skorzystali z doświadczeń w tej dziedzinie.

Rodzina nowych reaktorów modułowych mPower, składa się z jednostek o mocy od 125 do 750 MW, pracujących bez wymiany paliwa 4,5 roku. Mogą być montowane pojedynczo lub łączone w klastry – do 10 reaktorów. Klasyczne jednostki reaktorowe, stosowane w siłowniach atomowych mają moc powyżej 1000 MW. Instalacja reaktorów modułowych jest też prostsza – są składane w fabryce i przychodzą na plac budowy gotowe do montażu w odróżnieniu od reaktorów wielkich mocy, które trzeba składać trakcie budowy.

Inny jest także system chłodzenia. Reaktory dużych mocy bowiem to zwykle jednostki wysokociśnieniowe, wymagające sieci kilku lub kilkunastu rur wysokiego ciśnienia o przekroju 75 cm. Nowe reaktory mają tylko jeden taki przewód i w razie jego uszkodzenia jego rolę przejmują przewody o mniejszym przekroju. Siłownia oparta na reaktorach modułowych powstaje też szybciej niż tradycyjna, a rozproszenie reaktorów i umieszczenie 2/3 konstrukcji każdego nich w wybetonowanym silosie podziemnym, ułatwia dodatkowo utrzymanie bezpieczeństwa.

Źródło: PAP