„Reaktory jądrowe IV generacji – przegląd koncepcji” 9 stycznia 2020

Komitet Energetyki Jądrowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej
Sekcja Energetyki Jądrowej Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego

Uprzejmie zapraszamy na otwartą prelekcję pod tytułem

Reaktory jądrowe IV generacji – przegląd koncepcji,

którą wygłosi dr inż. Stefan Doerffer.

Streszczenie
Przedstawiony zostanie rys historyczny rozwoju energetycznych reaktorów jądrowych ze szczególnym uwzględnieniem reaktorów IV generacji. „Generation IV International Forum” zdefiniowało i wybrało sześć najbardziej obiecujących technologii reaktorów jądrowych tej generacji, które są obecnie rozwijane. Wykład omawia główne cechy każdej z tych technologii, jak również ich wielozadaniowość. W ramach tej generacji proponowane są reaktory o szerokim zakresie mocy, wśród których znajdują się małe reaktory modularne (SMRs). Kanadyjski urząd dozoru jądrowego (CNSC), jako pierwszy w świecie, rozpoczął przed-licencyjną ocenę zgłoszonych projektów reaktorów SMRs; a stan realizacji przeglądów zostanie zaprezentowany.

Dr inż. Stefan Doerffer jest absolwentem Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, a 18 lat pracy w okrętownictwie polegające na skomputeryzowaniu procesów projektowania systemów okrętowych uwieńczone zostało doktoratem. Dalsza, ponad 30-letnia działalność dotyczyła energetyki jądrowej i związana była z pracą w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow w Szkocji, Uniwersytecie Manchester w Anglii oraz Uniwersytecie w Ottawie (Kanada). Przez 10 lat prowadził badania w laboratoriach ośrodka jądrowego w Chalk River (Kanada) nad bezpieczeństwem reaktorów CANDU. Pełnił funkcje kierownicze w Atomic Energy of Canada Limited (AECL) Sheridan Park (kody bezpieczeństwa, licencjonowanie itd.), zajmował się współpracą z urzędami dozoru jądrowego w Kanadzie i USA, z elektrowniami jądrowymi (Ontario Power Generation, Bruce Power i US Dominiom Energy) oraz prowadził kontrakty AECL z USA Idaho & Brookhaven National Laboratories i wielokrotnie reprezentował AECL na różnych konferencjach i spotkaniach. W czasie pobytów w Polsce miał przeszło 40 wystąpień, wspierał PGE EJ1 oraz firmę WorleyParsons, wniósł wkład w rozwój polskiego prawa atomowego, wygłosił serię wykładów o elektrowniach jądrowych na Politechnice Poznańskiej, a jego dorobek liczy ponad 100 publikacji. Posiada licencję Professional Engineer w Kanadzie oraz specjalizację inżynierską w Polsce. Jest współwłaścicielem i dyrektorem firmy konsultacyjnej KSD Professionals Inc.

Seminarium odbędzie się w dniu 9 stycznia 2020 r. (czwartek) o godz. 16:00 w sali konferencyjnej SK4 na parterze budynku Starej Kotłowni na terenie Politechniki Warszawskiej (za Gmachem Głównym), Plac Politechniki 1.

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Przewodniczący KEJ SEP – prof. dr hab. inż. Józef Paska
Sekretarz Generalny SEREN – dr inż. Krzysztof Rzymkowski
Przewodniczący SEJ PTN – dr inż. Andrzej Mikulski