„Rozwój reaktorów jądrowych – reaktory IV generacji, SMR-y i inne. Jądrowe opcje dla polskiej transformacji klimatycznej” 18 listopada 2021

Komitet Energetyki Jądrowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej
Sekcja Energetyki Jądrowej Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego

Uprzejmie zapraszamy na zdalne seminarium w dniu 18 listopada 2021 r. o godz. 18:00 na platformie internetowej Zoom:

prof. Wacław Gudowski (NCBJ)

„Rozwój reaktorów jądrowych – reaktory IV generacji, SMR-y i inne. Jądrowe opcje dla polskiej transformacji klimatycznej”

W tym roku minęło 20 lat od powstania Międzynarodowego Forum Reaktorów 4 Generacji (GIF), które rozpoczęło swoją działalność 16 czerwca 2001. To międzynarodowe przedsięwzięcie oparte na przed-komercyjnej, otwartej współpracy, ma za zadanie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych niezbędnych do ustalenia wykonalności oraz znalezienia nowoczesnych i optymalnych rozwiązań dla cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Program, struktura organizacyjna, główne osiągnięcia i słabości GIF-u zostaną zaprezentowane w pierwszej części seminarium, następnie zostaną zaprezentowane i ocenione nowoczesne reaktory nie należące oficjalnie do czwartej generacji. Kolejnym punktem prezentacji będzie opis i ocena reaktora wysokotemperaturowego HTGR, chłodzonego gazem szlachetnym. Pokrótce zostaną także przedstawione perspektywy wykorzystania paliwa reaktora HTGR opartego na cząstkach TRISO, w innych typach reaktorów. Na koniec przedstawione będą możliwe opcje wykorzystania energii jądrowej – ciepła i energii elektrycznej – w programie klimatycznej transformacji systemu energetycznego w Polsce.

Rejestracja na seminarium jest możliwa poprzez formularz zgłoszeniowy pod linkiem http://rejestracja-skej.sep.com.pl/. W dniu wydarzenia, na podany podczas rejestracji adres e-mail, zostanie rozesłany link do udziału w seminarium, które będzie realizowane poprzez platformę Zoom.
Informacja jest dostępna na stronie głównej SEP: https://sep.com.pl/aktualnosci/seminarium-komitetu-energetyki-jadrowej-sep-18-listopada-2021-r-g-18-00.html

Przewodniczący KEJ SEP – prof. dr hab. inż. Józef Paska
Sekretarz Generalny SEREN – dr inż. Krzysztof Rzymkowski
Przewodniczący SEJ PTN – dr inż. Andrzej Mikulski
Sekretarz Generalny SEP – dr inż. Jacek Nowicki

Warszawa, 26 października 2021 r.