Krzysztof Rzymkowski
Stanisław Zarychta
BROŃ JĄDROWA w kształtowaniu bezpieczeństwa 1945-2015
Bellona 2016
Ogromna siła niszcząca broni jądrowej, wykorzystanej w końcowej fazie II wojny światowej, spowodowała całkowitą zmianę dotychczasowych doktryn wojennych. W wielu państwach uważano i nadal uważa się, że posiadanie broni jądrowej zapewni im bezpieczeństwo stając się elementem odstraszania ewentualnego napastnika.
Monografia, opracowana przez wiceadmirała dr a Zarychtę, jest w zasadzie rozprawą naukową ujmującą zagadnienia bezpieczeństwa od strony teoretycznej wraz z przedstawieniem rozwiązań praktycznych. Opracowanie zawiera str. 568 tekstu solidnie udokumentowanego – bibliografia str. 569-592, unikalny słownik stosowanych w literaturze skrótów, wiele tablic porównawczych i ilustracji.
We wstępie do opracowania przedstawiono próbę zdefiniowania bezpieczeństwa międzynarodowego i państwowego, które jest pojęciem zmieniającym się dynamicznie w wielu płaszczyznach w zależności od różnych czynników np. sytuacji politycznej, uwarunkowań środowiskowych, postępu technicznego. Zasadniczymi wyznacznikami bezpieczeństwa międzynarodowego i państwowego są przede wszystkim potencjały: militarny, gospodarczy, polityczny, demograficzny jak i położenie geograficzne. Celem autora było usystematyzowanie wiedzy i ocena rozwoju broni jądrowej, jej wpływ na doktryny i strategie wykorzystania sił zbrojnych, analiza wpływu broni jądrowej na kształtowanie się bezpieczeństwa, rozwój środków przenoszenia broni jądrowej. Przedstawiono również ocenę działań międzynarodowych na rzecz rozbrojenia.
Omawiając, w sposób bardzo skondensowany, historię powstania broni jądrowej w różnych krajach i jej dalszy rozwój autor przedstawia wiele interesujących informacji dotyczących testowania nowych wariantów broni dostosowanych do niszczenia obiektów w różnych środowiskach.
W opracowaniu przedstawiono również klasyfikację broni jądrowej z uwzględniającą różne sposoby wykorzystania reakcji jądrowych w jądrowych środkach wybuchowych (bombach i głowicach), ich mocy, środków przenoszenia do celu. Jest to bardzo interesująca część opracowania.
W publikacji omówiono organizację strategicznych sił jądrowych, akty normatywne dotyczące strategii bezpieczeństwa narodowego, w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiono również przegląd środków przenoszenia .Publikacja zawiera, również mało znane informacje podane w bardzo ciekawym rozdziale o broni jądrowej w Europie. Osobno omówiono politykę bezpieczeństwa opartą o broń jądrową w ZSRR i obecnie w Federacji Rosyjskiej oraz wykorzystanie broni jądrowej w systemach bezpieczeństwa w innych krajach (Chiny, Indie, Pakistan, KRLD, Izrael, RPA)
W zakończeniu przedstawiono przegląd organizacji międzynarodowych zajmujących się kontrolą zbrojeń i inicjatywami rozbrojeniowymi.
Monografia, mimo charakteru rozprawy naukowej, jest napisana żywym językiem a przytoczone informacje sprawiają wrażenie sensacyjnych ze względu na brak tego rodzaju publikacji po polsku.